Viktor Dyk – Krysař

AUTOR: VIKTOR DYK

DÍLO: KRYSAŘ

Druh: epika

Žánr: povídka

Forma (dle vypravěče): er-forma

Jazyk:

Občasné archaismy (konšelé). Spisovnost bez použití vulgarismů. Časová návaznost. Slova cizího původu se omezují na místí názvy a vlastní jména (hora Koppel, Sepp Jörgen…)

Postavy a jejich charakteristika:

Krysař – hlavní postava, vlastní píšťalu, díky níž má „kouzelné“ schopnosti

Agnes – prostá dívka, mladá a krásná, ubytuje u sebe Krysaře, rozpor mezi dvěma milenci kvůli dítěti

Kristian – Krysařův sok v lásce, obchodník (pracuje u svého otce), vůči Krysařovi se povyšuje, až je agresivní

Sepp Jörgen – chudý rybář, nešťastný ze života, zamilován do dvou dívek, všechno chápe s denním zpožděním; i když dle vyprávění měl trpět mentální demencí, má sociální cítění a je morální

Téma:

Síla lásky, pomsty a lidské malosti založené na staroněmecké pověsti.

Zápletka/Obsah:

V německém městečku Hammeln se rozhodnou místní radní využít služeb Krysaře k vyhnání škůdných krys z jejich města pomocí jeho tajemné flétny. Krysař svůj úkol splní, ale radní odmítnou za jeho služby zaplatit. Zpochybňují jeho původ a posměšně mu nabízejí výrobky svých dílen. Krysař pak pobývá v městečku, posedává v hostinci „U Žíznivého člověka“, konfrontuje se Seppem Jorgenem, dostává se do vábení zástupcem ďábla, a hlavně prahne po své lásce Agnes. Když mu však v loži sdělí tajemství o dítěti čekaném s Kristianem, zvrátí to vývoj vztahu. U Agnes to vyvolá myšlenky na smrt, a tak se vydá do „Sedmihradské země“. Tam se dá dle místní legendy dostat jenom jedním způsobem. Skokem do propasti z hory Koppel. Krysař pak přestane mít pro co žít a se svou píšťalou svolá celé město Hammeln k společné výpravě do oné země. Sepp Jörgen však vyslyší vábení píšťaly až druhý den, kdy je však přemocen silou křiku nemluvně, pro které začne hledat matku.

Vlastní hodnocení:

Kniha se čte velmi dobře a nijak nenudí. Stále tam je zajímavý obsah bez velkého natahování. Pravdou je, že když člověk zná pointu dopředu, tak od poloviny knihy čeká na vyjádření skákajících lidí do propasti silně ovlivněné „skákavým“ vyobrazením Krysaře vedoucího lid z jednoho dílu filmu o Shrekovi. Po přečtení knihy („klopýtali cestou a necestou“) se mu však představy obrátí. Zaujala mě i teorie, která říká, že ve skutečnosti měl být skutečný „krysař“ z Česka. Tato teorie říká, že odvedl děti z města Hammeln do založené a dnes již neexistující osady Hammeln, která ležela nedaleko města Řečkovice u Brna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.