AUTOR: Konstantin Biebl
DÍLO: S LODÍ JEŽ DOVÁŽÍ ČAJ A KÁVU
Druh: lyrika
Žánr: poezie
Forma (dle vypravěče): ich-forma
Jazyk:
Dílo se řadí do poetismu, neboť zde dochází k popisu všedních věcí. Pravdou je, že v té době ne tak obvyklé tématiky dálek. Vyskytuje se zde hojně personifikace („Veliký révový list – sladké hrozny ukrýval kdysi“ či „Blesk smaže přísahy“) i přirovnání („Má v hlavě jenom slávu“). V některých pasážích kritika války podaná zástupkem („Náš hřbitov tolik se zvětšil za války“). Z archaismů můžu zmínit například „rajky“, nebo z konkrétních názvů „klávesy Odol“ či „pasta Thymolín“.
Postavy a jejich charakteristika:
Vypravěč/autor – zasněný po návratu domů, po lásce; všímá si detailů v prostředí i u postav (osob či zvířat)
Téma:
Autor vzpomíná na svou cestu na ostrov Jáva. Sám lyricky popisuje reálie zemí, jenž cestou navštívil. Často se však duchovně vrací a vzpomíná na svou domovinu, na Čechy. Střídají se zde přírodní témata i poznatky ke kultuře. V částech vstupují i prvky vlastenectví („Na druhé straně světa jsou Čechy – krásná a exotická země“).
Zápletka/obsah:
Děj je rozdělen na tři části.
První část – Začarovaná studánka: autor popisuje svůj domovský kraj.
Druhá část – S lodí, jež dováží čaj a kávu: autor se vydal na cestu, jejíž cílem je ostrov Jáva. Cestou se setkává s domorodými obyvateli Afriky, plave svou odyseji po moři a samozřejmě objevuje exotická místa a nové obzory.
Třetí část – Protinožci: autor vyznává svůj stesk po domovině, stesk po lásce.
Vlastní hodnocení:
Zaujala a zároveň mi přišla nejradostnější zápletka, která byla obsahem nejděsivější. Onou zápletkou je část básně V Africe:
Křoví se pohnulo na blízku,
a vzduchem zasvištěl šíp.
Na krok před námi padnul do písku,
Černoušku, uč se střílet líp.
Nicméně to není jediná zajímavá pasáž, i když cestopisné vypravování nahrazují vzpomínky autora na otcovu zubařskou praxi, výjevy z tuzemského zemědělství či přemítáním nad nejrůznější myšlenky.